Počela sezona krpelja, lekari savetuju oprez

Dolaskom lepšeg vremena počela je i sezona krpelja, parazita koji prenosi lajmsku bolest. Lekari apeluju na građane da se pre odlaska u prirodu zaštite adekvatnim sredstvima protiv krpelja, kao i da se po dolasku kući obavezno pregledaju. Ukoliko se krpelj zakači za telo potrebno ga je odmah izvaditi, te pratiti mesto uboda kako bi se na vreme uočila pojava lajmske bolesti i započelo lečenje.

Boravak u prirodi počev od ranog proleća pa sve do kasne jeseni nosi rizik od ujeda krpelja koji ukoliko je zaražen, može preneti lajmsku bolest ili krpeljski encefalitis. Najbolji način zaštite dece i odraslih su repelenti, sredstva u vidu stika, spreja ili ulja koja sprečavaju da dođe do ujeda krpelja, a pored toga ključno je izvršiti samopregled nakon boravka u prirodi. Ukoliko se na koži primeti krpelj potrebno ga je odmah odstraniti, sto možemo učiniti i sami uz pomoć pincete i malo strpljenja, navodi dr Nebojša Bohucki.

Mesto gde je krpelj bio zakačen potrebno je posmatrati od 3 do 32 dana, koliko traje period inkubacije lajmske bolesti, a ukoliko se nakon ovog perioda pojavi karakteristično crvenilo koje se širi u vidu prstena, tada je neophodno javiti se lekaru.

Krpelji su sitni paraziti koji se hrane krvlju domaćina – uglavnom ljudi, pasa i mačaka. Postoji stotine vrsta krpelja, a njihova veličina može da varira od svega 1 milimetra pa do 0,5 centimetara. Najčešće se mogu pronaći u visokim neobrađenim travnatim površinama i bujnom zelenilu.