Veliki kašalj najopasniji u prvih 6 meseci života

U Subotici je do sada laboratorijski potvrđeno 30 slučajeva velikog kašlja koji je do sada lišio života 4 bebe u našoj zemlji. Stručnjaci ističu da je broj obolelih daleko veći, a da je jedini vid prevencije imunizacija.

Dok odrasle osobe imaju relativno blagu kliničku sliku koju karakteriše dugotrajan kašalja koji nakon 2-3 meseca prolazi i bez lečenja, najugroženije su bebe u prvim mesecima života koje mogu razviti težu kliničku sliku koja im može ugroziti život. Najveći broj obolelih je među decom u osnovnim i srednjim školama, ali su najugroženije tek rođene bebe.

Ova bolest se ponovo javila na teritoriji naše zemlje zbog nižeg vakcinalnog obuhvata. Naime, programom obavezne imunizacije predviđeno je da prvu dozu vakcine pentaksim dete primi u 3. mesecu života, potom nakon 6 nedelja drugu dozu i treću nakon još 6 nedelja. Ova vakcina štiti od 5 zaraznih bolesti među kojima je i veliki kašalj, odnosno pertusis. Prva revakcinacija je u drugoj godini života, a od 2022. godine sva deca pre polaska u školu dobijaju i tetraksim, vakcinu koja čuva od 4 zarazne bolesti uključujući i pertusis.

Vakcinalni imunitet nije dugotrajan, dok je prirodno stečeni imunitet na ovu bolest još kraći. Zbog toga je jedini vid borbe protiv ove bolesti vakcinacija nakon koje imunitet traje 10- 15 godina, a potrebno je postići vakcinalni obuhvat stanovništva od 95% kako bismo bili zaštićeni od ove bolesti.