Subotičani leti više konzumiraju voćne ukuse sladoleda

Svetski dan sladoleda, zvanično, se proslavlja od 1984. godine, kada je američki predsednik Ronald Regan proglasio jul za mesec sladoleda.

Tim povodom upitali smo naše sugrađane da li znaju da se 15. jula obeležava Međunarodni dan sladoleda i koliko često konzumiraju ovaj slatkiš.

Prva mašina za pravljenje sladoleda patentirana je u Njujorku, sredinom 18. veka, a taj princip rada koriste i današnje mašine. Od tada ova poslastica, koja je, do tada, bila privilegija imućnijih, postaje jeftinija i dostupnija, a sa pojavom frižidera i rashladnih komora kreće prava ekspanzija u prodaji sladoleda kakva traje do danas. Od sedamdesetih godina 20. veka ova ledena poslastica kod nas, prvi put, dobija ime sladoled, a rado je konzumiraju svi tokom cele godine, pa, čak, i zimi.

Kako je istakao Ismail Nezirović, vlasnik poslastičarnice „Pelivan“, sa sladoledom može da se eksperimentiše kao sa pravim umetničkim delom, pa i on, svake godine, pored dobro poznatih tradicionalnih ukusa, na prirodnoj bazi uvodi neke nove vrste, kao što je sladoled sa makom, cimetom ili sa ukusom krempite.

Tokom toplih letnjih meseci Subotičani više preferiraju voćne ukuse sladoleda jer ih oni bolje rashlađuju od mlečnih, a generalno gledano ova poslastica mnogo se više konzumira na severu naše zemlje, nego na jugu, gde kolači predstavljaju omiljeni slatkiš ne samo za odrasle, već i za decu.