Razlika između izolacije i karantina

Osobe obolele od kovida-19 sa blažom kliničkom slikom ostaju u kućnoj izolaciji, dok zdravi članovi domaćinstva dobijaju meru karantina u kućnim uslovima. Karantin ne dobijaju članovi domaćinstva koji su preležali kovid-19 kao i osobe kojima je prošlo najmanje 14 dana od druge doze vakcine protiv ove zarazne bolesti.

Osobe kod kojih se bilo brzim antigenskim ili PCR testom potvrdi oboljene kovid-19, sa blažom kliničkom slikom upućuju se uz meru izolacije na kućno lečenje. Svi članovi domaćinstva koji žive sa obolelom osobom,a koji su u tom trenutku zdravi dobijaju meru karantina u kućnim uslovima, objašnjava epidemiolog u ZZJZ, dr Nebojša Bohucki.

Karantin neće dobiti član domaćinstva obolele osobe, ukoliko je u prethodna 3 meseca preležao kovid-19 i ukoliko podaci o tome postoje u jedinstvenoj kovid bazi Republike Srbije. Takođe, ukoliko je član domaćinstva primio obe doze cepiva protiv infekcije kovid-19, a od druge doze vakcine je prošlo više od 14 dana, ni ta osoba neće biti stavljena u karantin u kućnim uslovima, objašnjava dr Bohucki.

Dr Bohucki napominje da u Zavod za javno zdravlje svakodnevno stiže veliki broj upita na ovu temu i moli sve da se radi što efikasnije komunikacije obrate putem email adrese: [email protected]. Email bi trebalo da sadrži JMBG na osnovu kog je moguće utvrditi da li je osoba vakcinisana i da li je preležala kovid-19. Dr Bohucki navodi da bi trebalo navesti i broj telefona kao i pitanje, nakon čega će u najkraćem roku biti kontaktirani.