„Pravo da znam – ali šta? I kako ?“

Kako bi upoznali građane sa mogućnostima u informisanju o stanju životne sredine na lokalnom i nacionalnom nivou, na Otvorenom univezitetu održana je panel diskusija Zeleni razgovori: „Pravo da znam – ali šta? I kako ?“. Diskusija je deo projekta Zeleni inkubator, koji realizuju Mladi istraživači Srbije zajedno sa Beogradskom otvorenom školom i Inženjerima zaštite životne sredine.

Upravo sa ciljem informisanja građana u oblasti zaštite životne sredine, u Subotici već deceniju postoji Regionalni Arhus centar, te prema rečima Snježanе Mitrović, naš grad prednjači u odnosu na ostale gradove u zemlji po dostupnosti informacija.

Ipak, kako tvrde iz Udruženja Inženjeri zaštite životne sredine, postoje brojni problemi u ovoj oblasti, posebno kada je u pitanju upravljanje otpadom. Oprečne iformacije koje dolaze od državnih institucija, te neredovno dostavljanje izveštaja o količinama i sastavu otpada, otežavaju planiranje aktivnosti na polju cirkularne ekonomije.

Svedoci smo da pritisci na prirodu postaju sve intezivniji, ali na svu sreću i interes građana da dobiju informacije o stanju životne sredine i da učestvuju u donošenju odluka je sve veći, kaže Tanja Petrović, izvršna direktorkа Mladih istraživača Srbije, koji su organizovali ovu panel diskusiju.

Panel diskusija  organizovana je u okviru projekta Zeleni inkubator, koji realizuju Mladi istraživači Srbije u saradnji sa Beogradskom otvorenom školom i Udruženjem „Inženjeri zaštite životne sredine“, a uz podršku Evropske unije.