a Otvorenom univerzitetu održan je okrugli sto na temu ,,Izazovi u izgradnji Regionalne deponije Subotica i u uspostavljanju sistema upravljanja otpadom u praksi u Srbiji“. Okrugli sto je održan u organizaciji Regionalnog Arhus centra u saradnji sa Udruženjem Terras, a tom prilikom stručnjaci su naglasili da je za upravljenje čvrstim otpadom neophodno doraditi Regionalne centre u našoj zemlji kako bi opštine sanitarno odlagale otpad. Datum početka probnog rada Regionalne deponije na teritoriji našeg grada nije poznat.
Izgradnja postrojenja Regionalne deponije na teritoriji našeg grada koja traje od 2015.godine je završena i prikupljena je potrebna oprema, ali će probni rad otpočeti kada se steknu uslovi odnosno kada se prikupi neophodna dokumentacija za elektro instalacije, poručila je direktorka Regionalne deponije.
Iz Ministarstva zaštite životne sredine poručuju da u našoj zemlji ima devet regionalnih centara i da su rezultati rada svake godine sve bolji, ali da je optimalan broj manji od onog koji je predviđen Strategijom upravljanja otpada iz 2009.godine kao i da će se taj broj dodatno smanjivati. Za adekvatno upravljanje čvrtim otpadom neophodno je napustiti sistem nesanitarnog odlaganja, a sanitarne deponije je potrebno doraditi kako bi imale liniju za separaciju i sistem dve kante(suve i mokre) jer taj način obezbedjuje odvajanje sirovina koje imaju upotrebnu vrednost i smanjuje količinu otpada, a pored toga neophodno je izgraditi i kompostane.
Projekat „Izgradnja regionalnog sistema za upravljanje čvrstim komunalnim otpadom za Grad Suboticu i opštine Bačka Topola, Senta, Kanjiža, Čoka, Mali Iđoš i Novi Kneževac“ u okviru kojeg je izgrađen celovit sistem za regionalno upravljanje otpadom privodi se kraju, a u Regionalnoj deponiji biće zaposleno šezdeset novih radnika.