Evropska nedelja prevencije raka grlića materice

Redovni ginekološki pregledi su ključni u prevenciji i ranom otkrivanju raka grlića materice, poručuju stručnjaci povodom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice.

Rak grlića materice je bolest koja se može izlečiti ako se otkrije na vreme jer prolazi kroz nekoliko faza, a prva su premaligne lezije koje napreduju godinama i denecijama, te daju mogućnost otkrivanja, lečenja i sprečavanja razvoja maligne bolesti. Kako ističe specijalista ginekologije i akušerstva u Službi za zdravstvenu zaštitu žena i dece Doma zdravlja, dr Nada Basara, metode prevencije sprovode se na primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou. Na primarnom nivou se sprovodi zdravstveno- vaspitni rad sa mladima o seksualnom ponašanju i mogućnostima zaštite, a postoji mogućnost i primanja HPV vakcine koja je najefikasnija pre stupanja u seksualne odnose. Ova vakcina namenjena je dečacima i devojčicama od 9-19 godina.

Dodatni, pomoćni testovi su kolposkopija odnosno posmatranje grlića pod mikroskopom, kao i HPV testiranje koje je posebno značajno kod žena sa neodređenim citološkim nalazom i radi praćenja uspešnosti lečenja kod već postojećih premalignih lezija. Najveća zastupljenost karcinoma grlića materice je između 35-55 godine života, a stručnjaci ističu da bilo koja metoda prevencije ne može zameniti redovne ginekološke preglede.

Tercijarna prevencija odnosi se na različite metode lečenja, koje u zavisnosti od stepena bolesti podrazumevaju operaciju, zračenje, hemio- terapiju i program rehabilitacije.