Dan bezbednog interneta

Svako treće dete u Srbiji trpi digitalno nasilje, pokazuju poslednji podaci Krovne organizacije mladih Srbije. Tokom pandemije, upravo najmlađi korisnici novih tehnologija posebno su ugroženi, budući da su usmereni na onlajn okruženje, te je savet roditeljima da prate sadržaje koje njihova deca konzumiraju na internetu, ali i da se dodatno edukuju, poručuju iz Centra za siguran internet povodom obeležavanja Dana bezbednog interneta.

Omalovažavanje, šikaniranje, zastrašivanje, ucenjivanje, širenje lažnih vesti, deljenje tuđih fotografija i privatnih informacija bez pristanka te osobe, krađa profila i uznemiravanje pozivima, samo su neki od vidova digitalnog nasilja sa kojima se deca i mladi suočavaju svakodnevno. Za razliku od stvarnog, u virtuelnom svetu žrtva ne može ode na sigurno mesto, već je nasilje konstatno zbog brzine širenja informacija na internetu. Društvena mreža koju mladi najviše koriste je instagram, a Subotičani sa kojima smo razgovarali kažu da su se digitalnim nasiljem susretali, a savete kako da bezbedno koriste internet, najčešće traže od svojih roditelja.

Svako treće dete u Srbiji trpi digitalno nasilje, pokazuju poslednji podaci Krovne organizacije mladih Srbije. Iz Centra za siguran Internet ističu da im se roditelji najčešće obraćaju za podršku i savete kako da zaštite dečje profile, ali i sa pitanjem kada i kako je zdravo koristiti društvene mreže. Broj ovih poziva i prijava povećao se od početka pandemije, budući da su mladi i deca više usmereni na onlajn okruženje.

Svaki vid neprimerene onlajn komunikacije ili uzemiravanja može se prijaviti i Net patroli na broj telefona 063/300 – 923.