Iako je u ZZJZ dostupna akreditovana mikroskopska analiza polena u medu i dalje se veoma mali broj pčelara se odlučuje za primenu te metode. Iz zavoda za javno zdravlje poručuju da je ta analiza veoma kvalitetna i korisna za ispitivanje biološkog i geografskog porekla meda.
Sekretar udruženja pčelara ,,Pčela“, Ratko Lazarević, kaže da je položaj pčelara u našem gradu povoljan i da je njihovo društvo sprovelo sve neophodne analize koje su ukazale na vrhunski kvalitet meda. On napominje da pčelarstvo može biti zanimanje i hobi, a da njihovo udruženje pčelara organizuje i aktivnosti humanitarno-edukativnog karaktera kako bi se kod učenika probudila svest o važnosti brige o životnoj sredini i svim njenim članovima.
Prema rečima biologa, Tatjane Škorić u ZZJZ postoji fizičko-hemijska analiza za određivanje kvaliteta meda na osnovu spektra polena. Analiza određivanja relativne frekvencije polena u medu ,, DIN 10.760“ je samo jedna od metoda za proveru kvaliteta čije se sprovođenje preporučuje pčelarima i otkupljivačima meda. Internaionalna komisija za med preporučuje tu metodu iako pravilnik o kvalitetu meda i pčelinjih proizvoda iz 2016.godine ne obavezuje pčelare da je sprovedu.
Mikroskopska analiza određivanja relativne frekvencije polena u medu koja se koristi za ispitivanje kvaliteta meda, dopunjena je 2002. godine, a akreditovana prošle. Analiza košta 3. 000dinara, a rezultati se dobijaju u roku od pet dana.