U Severnobačkom okrugu prošle godine od bolesti bubrega preminule su 44 osobe, navode lekari na Svetski dan bubrega. Ovaj važan datum obeležava se sa ciljem podizanja svesti građana o važnosti bubrega kao organa koji ima ključnu ulogu u održavanju života.
Svetski dan bubrega, ove godine, obeležava se pod sloganom “Zdravlje bubrega-svima i svuda”, a iz Gradskog udruženja bubrežnih invalida poručuju da mora postojati strategija za prevenciju i kontrolu bolesti bubrega, kao i da se obolelima mora omogućiti transplantacija u najkraćem roku.
Različite infekcije i metabolički poremećaji samo su neki od brojnih činalaca koji dovode do nastanka bolesti bubrega. U rizičnoj grupi su i osobe koje imaju povišen krvni pritisak i dijabetes, upozoravaju lekari na Svetski dan bubrega.
Najbolji metod lečenja hronične bubrežne insuficijencije je transplantacija, ali ona podrazumeva visoke troškove, visoko specijalizovane timove i ustanove, kao i dostupnost donorskih organa.
Nemogućnost mokrenja, učestalo i noćno mokrenje, mučnina, nespecifični bolovi u gornjem abdomenu, tzv sivo-beličasta boja kože, konstantna isrpljenost i pospanost samo su neki od simptioma koji mogu ukazati na bolest bubrega.