Ove godine manje bagremovog meda

U toku je paša bagrema, a budući da je bagrem ove godine u najvećoj meri izmrzao, subotički pčelari ove godine očekuju slabije prinose. Vanredno stanje na naše pčelare nije uticalo u velikoj meri, budući da su mlađi priskakali u pomoć starijima od 65 godina, a kasnije je i država izdavala posebne dozvole za starije pčelare pa su mogli da obave neophodne radove u pčelinjacima.

Ratko Lazarević pčelarstvom je počeo da se bavi pre 5 godina, kada je otišao u penziju. Kako kaže, u ovaj svet uveo ga je kolega sa posla, koji mu je bio mentor. Ratko sada ima 54 košnice i uživa u svakom danu koji provede sa ovim, po njegovim rečima plemenitim insektima. Tokom ove zime pretrpeo je neznatne gubitke zbog blage zime, a vanredno stanje nije u velikoj meri uticalo na njegov pčelinjak.

Po rečima predsednika Udruženja pčelara “Pčela”, Dragoljuba matića, ova godina je po više stvari bila specifična za pčelare. Pre svega, zima im nije bila naklonjena, a nakon zime pogodila ih je situacija sa korona virusom. Međutim, kako Matić kaže, većina pčelara je ipak i za vreme vanrednog stanja mogla da odlazi u pčelinjake,a mlađi pčelari su u početku pomagali starijima od 65. godina. Paša bagrema počela je pre nekoliko dana, dok je paša uljane repice iza pčelara. Budući da je bagrem ove godine izmrzao, subotički pčelari ove godine očekuju slabije prinose. Međutim, kada se sve sabere, ova godina će za naše pčelare ipak biti bolja u odnosu na prethodnu, kada je u ovo vreme kiša padala neprekidno i ometala ispašu.

Udruženje pčelara “Pčela” broji oko stotinjak pčelara koji su i za vreme vanrednog stanja pokazali solidarnost te su svim starijim sugrađanima kojima je bilo zabranjeno kretanje, poklonili teglu meda koja je bila sastavni deo paketa koje su volonteri Crvenog krsta donosili sugrađanima starijim od 65. godina.