Održana konferencija o govoru mržnje

Govor mržnje i dalje je prisutan u našem društvu, a najvidljiviji je na društvenim mrežama, koje je mnogo teže kontorlisati, rečeno je na međunarodnoj konferenciji posvećenoj ovoj temi, koja je u organizaciji Pokrajinskog ombudsmana održana danas u Subotici.

Koja je uloga nezavisnih institucija u suzbijanju govora mržnje, gde je prisutan, u kolikoj meri, kako se zakon bori protiv njega i kolika je krivična odgovornost za one koji govor mržnje šire, samo su neka od pitanja i tema o kojima su govorili stručnjaci i predstvanici nezavisnih institucija i naučnih instituta na konferenciji posvećenoj ovoj temi. Jedno od brojnih predavanja odnosilo se i na govor mržnje kao oblik vršnjačkog nasilja, naročito na društvenim mrežama, gde je najzastupljeniji.

O govoru mržnje i pravima nacionalnih manjina u Hrvatskoj govorio je prof. dr Siniša Tatalović, profesor Fakulteta političkih nauka u Zagrebu.

Kada je reč o položaju nacionalnih manjima i govoru mržnje prema njima, situacija je mnogo bolja u odnosu na pre deset do petnaest godina. To govori o zrelosti našeg društva, kaže dr Balint Pastor, predsednik Skupštine grada Subotice.

Razvijanjem nulte tolerancije prema svakom govoru koji izaziva bilo kakvu diskriminaciju i javnim i ličnim osuđivanjem svakog oblika diskriminatornog ponašanja idemo da boljem sutra, ističe prof. dr Zoran Pavlović, Pokrajinski zaštitnik građana.

Konferencija o govoru mržnje održana je u organizaciji Pokrajinskog obudsmana u saradnji sa Institutom za kriminološka i sociološka istraživanja.