U okviru obeležavanja prve godišnjice od smrti Ištvana Pastora, Fondacija koja nosi njegovo ime dodeliće nagradu Tomislavu Nikoliću, bivšem predsedniku Republike Srbije i Janošu Aderu, bivšem predsedniku Republike Mađarske za izuzetne zasluge u postizanju istorijskog pomirenja mađarskog i srpskog naroda što je, kako se navodi, u velikoj meri doprinelo prosperitetu mađarske zajednice u Republici Srbiji.
Fondacija “Ištvan Pastor” osnovana je 12. juna 2024. godine sa ciljem prenošenja političkog nasleđa Ištvana Pastora u znak poštovanja njegovih stremljenja, uzorne posvećenosti i rezultata javno-političkog angažovanja.
Ištvan Pastor se u funkciji predsednika Saveza vojvođanskih Mađara svom svojom snagom zalagao za opstanak i razvoj mađarske zajednice u Vojvodini i verovao u poboljšanje odnosa između srpskog i mađarskog naroda čemu je u velikoj meri doprineo. Srpsko ̶ mađarsko istorijsko pomirenje dovelo je do uspostavljanja dobrosusedskih odnosa između Republike Srbije i Mađarske koji su prerasli u čvrstu saradnju, a zatim i u strateško partnerstvo za svega jednu deceniju, navodi se u saopštenju u Fondacije.
Osnivanjem i dodelom Nagrade, Fondacija odaje priznanje za rad i zalaganja onima koji su tome doprineli, odnosno koji je nastavljaju i razvijaju u cilju prosperiteta mađarske zajednice u Republici Srbiji, srpske zajednice u Mađarskoj i svih građana dve zemlje.
Nagrada se ove godine dodeljuje prvi put, njeno uručivanje će se održati 30. oktobra 2024. godine prilikom obeležavanja prve godišnjice smrti Ištvana Pastora.