Pedofile i one koji seksualno eksploatišu decu u svrhu snimanja, od danas će građani anonimno, jednim klikom moći da prijavljuju. Naime, simbolično, na Međunarodni dan sigurnijeg interneta počinje sa radom sajt netpatrola.rs gde će svaki građanin moći da prijavi štetan sadržaj na internetu. Prijava i uklanjanje štetnih sadržaja sa interneta nova je aktivnost Fondacije “Tijana Jurić”.
Deca, kao najranjiviji deo društva koji svakodnevno provodi veliki deo svog vremena on-line, izložena su štetnim sadržajima, a nažalost, u dosta slučajeva su i žrtve zloupotrebe. Subotičani smatraju da najmlađi treba da budu zaštićeni od neprimerenih sadržaja i pozdravljaju uklanjanje štetnih snimaka sa interneta. Naši sagovornici kažu da bi, ukoliko primete štetan sadržaj on-line reagovali i prijavili ga.
Fondacija “Tijana Jurić” je 30. januara zvanično postala deo globalne “INHOPE” mreže koja radi u više od 70 svetskih zemalja i bavi se uklanjanjem štetnog materijala sa interneta. Putem platforme netpatrola.rs od danas će građani moći, potpuno anonimno, da prijave štetan sadržaj na internetu. Fondacija će preuzeti poslove nekadašnje “Netpatrole” koja je funkcionisala u okviru sistema B92. Neprimereni i štetni sadržaji će biti uklanjani sa interneta uz pomoć policije, Interpola i Europola.
Svako drugo dete u Srbiji, starosti od 7-15 godina na internetu provodi više od 4 sata dnevno, pokazalo je istraživanje o bezbednosti dece na internetu kompanije “Vip mobajl” sprovedeno prošle godine u aprilu. Kada se uzme u obzir ova činjenica, jako je bitno zaštiti decu od izloženosti štetnim i neprimerenim sadržajima, ali i od toga da postanu žrtve predatora koji vrebaju on-line.