Šetnjom duž edukativnih staza kod Vizitorskog centra “Ludaš” obeležen je Svetski dan vlažnih područja. Tom prilikom je istaknuto da između Dunava i Tise, na kojem području se nalazi i sam Ludaš, veliki problem predstavlja nestanak vode sa staništa, i to posebno podzemnih voda. Kako stručnjaci objašnjavaju, u periodu od 1930-1970. godine nije bilo velikih oscilacija u nivou podzemnih voda, dok se od 1970-ih do ’90. godina prošlog veka beleži njihov pad i do 5 metara. Razlog tome su klimatske promene, ali i uticaj čoveka na okolinu, odnosno odvođenje voda sa staništa, kao i zalivanje voćnjaka i vinograda, odnosno poljoprivrednog zemljišta, objašnjava čuvar zaštićenih područja JP “Palić- Ludaš”, Oto Sekereš.
JP “Palić -Ludaš” u proteklih 5 godina realizovalo je 3 međunarodna projekta- 2 IPA projekta sa Mađarskom i projekat koji je još uvek u toku-”Ekolakus”. Jedan od realizovanih projekata bavio se zaštitom i proučavanjem vlažnih staništa i jezera, kao i sitnijih vlažnih staništa, a njegovi rezultati su pokazali koliko su staništa važna za vrste koje ih nastanjuju.
Specijalni rezervat prirode “Ludaško jezero”, čiji je upravljač JP “Palić-Ludaš”, je od 1977. godine postalo Ramsarski lokalitet, među prvima u nekadašnjoj Jugoslaviji. Po rečima direktorke JP “Palić- Ludaš” dobra saradnja sa lokalnim stanovništvom je od ključnog značaja za očuvanje ovog rezervata prirode.
Ovaj lokalitet i njegova prirodna bogastva dostupni su i istraživačima, ali i ljubiteljima prirode kroz različite vrste aktivnosti koje se organizuju tokom godine, kao i kroz šetnju putem edukativnih staza na obali Ludaškog jezera gde zainteresovani mogu da se upoznaju sa lekovitim vrstama biljaka koje rastu na ovom području i drugim odlikama područja. Na Ludaškom jezeru do sada je zabeležno više od 235 vrsta ptica, a na svim zaštićenim područjima kojima upravlja JP “Palić-Ludaš” između 265 i 270 vrsta.