Roditeljima se savetuje da prate rad dece na računaru, pogotovo one mlađeg uzrasta, ali da se uz proveru gradi i poverenje, savetuju stručnjaci povodom Dana bezbednog interneta. Cilj ovog dana je ukazivanje na bezbednije i odgovornije korišćenje online tehnologije i mobilnog interneta, pogotovo među decom i mladima.
Učenici osnovnoškolskog uzrasta sa kojima smo razgovarali, kažu da su o sigurnoj upotrebi interneta razgovarali sa roditeljima, te znaju koje sve opasnosti i problemi postoje. Takođe ističu da u školi imaju vrlo praktične i korisne programe koji im dodatno pomažu, a jedan od načina na koji se štite jeste i provera adrese sajtova koje posećuju.
Prema rečima stručnjaka neki od načina zaštite dece i mladih prilikom pretraživanja na internetu jesu i tzv. „filteri“ na računaru koji omogućavaju pristup samo pojedinim sajtovima. Prema planu i programu, đaci se sa bezbednom i sigurnom upotrebom interneta upoznaju u petom i šestom razredu osnovne škole, pre svega gde ostavljati podatke i koje,kao i sa određenim programima. Česta promena šifre ili stavljanje imena koja nisu vlastita, samo su neki od saveta.
Pored edukativnih razgovora sa decom, kao i programa u školama, roditelji dece, pogotovo osnovnoškolskog uzrasta, treba da imaju pristup njihovim aktivnostima na internetu. Stručnjaci naglašavaju, da se uz proveru gradi i poverenje.
Savetuje se roditeljima da prate rad dece na računaru, te da se poštuju pravila sa koliko godina deca mogu da naprave nalog na društvenim mrežama.