Niske zarade i odlazak zdravstvenih radnika u inostranstvo najveći problemi u zdravstvu

Na Otvorenom univerzitetu održan je sastanak Sindikata zdravstvenih radnika, sa ciljem da se ukaže na nepovoljan položaj zaposlenih u zdravstvu, zbog, pre svega, niskih primanja.

Veliki odliv radnika zaposlenih u zdravstvu beleži se nekolko godina unazad, ovaj problem pogađa celu zemlju, a razlog za masovni odlazak lekara i medicinskih sestara svakako su niska primanja. Iako je nekoliko njegovih kolega prethodnih meseci otišlo u insotranstvo trbuhom za kruhom, tehničar u Službi hitne medicinske pomoći, Žolt Sendi, još uvek je na svom radnom mestu i svakodnevno pomaže Subotičanima. Ipak, on ne krije da je situacija veoma teška i složena, kako zbog manjka ljudi, tako i zbog niskih zarada.

Da su plate veoma niske i da zdravstveni radnici zbog toga masovno napuštaju zemlju, potvrđuju iz Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Severnobačkog okruga, i upozoravaju da to direktno utiče na kvalitet zdravstvene zaštite.

Što se tiče predloga platnih razreda i grupa, iz Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije navode da su već imali nekoliko razgovora sa resornim ministarstvima, te da su već postignuti neki dogovori. Ipak, preostaje važan sastanak sa predstavnicima Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave kako bi se razgovaralo o predlogu razvrstavanja za generička radna mesta, jer predlog koji je dat iz ovog ministarstva je veoma nepovoljan za zaposlene u nemedicinskom sektoru.

Prema nezvaničnim informacijama u poslednje dve godine oko 500 zdravstvenih radnika iz našeg okruga je otišlo u inostranstvo. Zemlju napuštaju i lekari, ali pre svega medicinske sestre i tehničari.